Technikum
Kinematograficzno-
Komputerowe
klasy gimnazjalne - archiwum
   
Witamy 25 143 006 gościa
WITAMY PAŃSTWA W "KĄCIKU RODZICA"
WSPÓŁCZESNY RODZIC
Rodzicom zawsze towarzyszył niepokój o swoje dziecko, a nastolatkowie zawsze szukali swego miejsca w życiu, czasem zbaczając z drogi, jaką wybrali dla nich rodzice.
Współczesny świat, szybkość naszego życia i postęp w wielu dziedzinach zmienił jednak nieco rodzaj problemów oraz ich istotę, dlatego też współczesny rodzic, dla dobra swojego dziecka, powinien wiedzieć o Internecie, portalach społecznościowych, grach komputerowych, działaniu i możliwościach telefonów komórkowych i innych zdobyczach techniki.
Dzisiejszy rodzic musi mieć pojęcie o narkotykach, dopalaczach, ich dostępności i objawach klinicznych. Musi mieć świadomość tego, jakie zachowania są efektem burzy hormonów, a jakie są objawem problemów, którymi natychmiast trzeba się zająć. Nie sposób znać się na wszystkim, dlatego współczesny rodzic musi również umieć poprosić o pomoc. Nie ma chyba nic gorszego jak trwanie w iluzji bezproblemowej rodziny, podczas gdy "podskórnie" toczy się proces zagrażający dziecku a tym samym i całej rodzinie.
Mimo ogromnej potrzeby wolności, jaką mają młodzi ludzie w wieku gimnazjalnym, zadaniem rodzica jest czuwać i strzec dziecko. Nie wolno bać się stawiać trudnych pytań, ale też trzeba szukać pomocy, jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli. To żaden wstyd prosić o radę i wsparcie.
Każdy z nas ma swoje problemy. Dziecko też je ma, dlatego nie wolno nam, dorosłym, bagatelizować kłopotów dziecka. Nie zostawiajmy córki czy syna w trudnej chwili, bo "przecież nic wielkiego się nie stało".
Bądźmy uważni i zwracajmy uwagę na to, co przeżywają nasze dzieci i starajmy się im towarzyszyć w chwilach sukcesów oraz porażek, nie zostawiajmy naszych dzieci samych sobie z ich troskami.
Pamiętajmy, że poziom motywacji naszych pociech do podejmowania zachowań buntowniczych oraz poszukiwania używek jest wysoce zależny od sytuacji domowej. Problemy, jakie występują w domu, jawne lub ukryte konflikty między domownikami, mają znaczący wpływ na to, w jaki sposób nasze dziecko przejdzie przez okres dojrzewania a co ważniejsze - jak ułożą się nasze relacje z dzieckiem.
Prawda jest taka, że to nie tylko nastolatek dorasta do roli dorosłego, ale też rodzic musi nauczyć się być rodzicem dorastającego człowieka. Może nie jest to proste, ale jaka satysfakcja!